Strona główna/Aktualności/Kordian na Romecie, czyli Narodowe Czytanie 2024 w Czeladzi

Kordian na Romecie, czyli Narodowe Czytanie 2024 w Czeladzi

9 Września 2024

Czeladzka odsłona Narodowego Czytania 2024 przeszła już do historii. Wzorem lat ubiegłych nasza biblioteka włączyła się w to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne, organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej przez zachęcanie do wspólnego, publicznego czytania.

Lekturą tegorocznej - trzynastej - edycji Narodowego Czytania był „Kordian” Juliusza Słowackiego. To jeden z najważniejszych polskich dramatów romantycznych. Powstał w Szwajcarii w 1833 roku, a wydany został w 1834 roku. Jest przede wszystkim próbą oceny powstania listopadowego i szukaniem przyczyn jego klęski. To także polemika z ideą mesjanizmu III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Porusza też problem roli poety w życiu narodu.

W sobotę 7 września 2024 roku przed czeladzką Mediateką odbyło się czytanie fragmentów ponadczasowego dzieła Juliusza Słowackiego. W tym roku miało ono oryginalną oprawę, ponieważ jednocześnie na parkingu przed budynkiem Cechowni odbywał się Zlot Pojazdów Minionej Epoki, a sam Kordian przyjechał na Romecie!
W rolę lektorów wcielili się:
dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi Krzysztof Kobiałka, Jolanta Zielińska jako Kordian, Jolanta Klimek - Pierwsza Osoba Prologu, Laura oraz Papuga, Wanda Bujak - Druga Osoba Prologu oraz Aleksandra Małkiewicz - Trzecia Osoba Prologu.
Wspólne czytanie fragmentów „Kordiana” przeplatane było komentarzem dotyczącym treści dramatu.

Poetycką część spotkania zakończył pan Bogdan Jasiczek, czytając zebranym swoje ulubione wiersze Juliusza Słowackiego: "Testament mój", "W pamiętniku Zofii Bobrówny" oraz "Do Ludwiki Bobrówny".

Z okazji wydarzenia przygotowano też wystawę "Juliusz Słowacki znany i nieznany", prezentującą osobę poety oraz ciekawostki na temat "Kordiana". Nie zabrakło też chętnych do pamiątkowej fotografii oraz przejażdzki na motorze.

Bardzo dziękujemy lektorom, publiczności oraz burmistrzowi Czeladzi Zbigniewowi Szaleńcowi i zastępcy burmistrza Andrzejowi Mentlowi za udział w czytaniu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: KLIK

Podobne wiadomości: