Strona główna/Aktualności/Zapraszamy do Mediateki na wystawę START.

Zapraszamy do Mediateki na wystawę START.

27 Czerwca 2024

Zapraszamy do Mediateki na wystawę START poświęconą wybitnym polskim olimpijczykom.

W tym roku mija 100 lat od zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego. W niedzielę 27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal. Tego samego dnia kilkadziesiąt minut później brązowy medal w konkursie skoków w jeździectwie wywalczył Adam Królikiewicz na koniu Picador.

Pierwszy złoty medal dla Polski wywalczyła w 1928 r. na letnich igrzyskach w Amsterdamie Halina Konopacka. W rzucie dyskiem ustanowiła rekord świata.

Do tej pory w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3012 polskich sportowców. Nasi zawodnicy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.

W uznaniu wszystkich zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

Wystawa START będzie dostępna do 30 sierpnia 2024 w godzinach otwarcia Mediateki.

Podobne wiadomości: