Strona główna/Aktualności/Bierzemy udział w Akcji Żonkile

Bierzemy udział w Akcji Żonkile

12 Kwietnia 2023

Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny bierze udział w Akcji Żonkile.

Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku mieszkańcy getta warszawskiego powstali, aby walczyć o życie z okupantem. Nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim jednak wybierali śmierć z bronią w ręku. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest Akcja Żonkile. Żółte kwiaty są symbolem zbiorowej pamięci, którą do końca życia skrzętnie pielęgnował ocalały Marek Edelman - dowódca powstania.

Biblioteka po raz trzeci uczestniczy w obchodach tej wyjątkowej rocznicy. Dzięki przygotowanym przez nas materiałom można lepiej poznać historię tamtejszych wydarzeń i zapoznać się z tematyczną literaturą. Przede wszystkim jednak można zabrać ze sobą małego żonkila na znak uczczenia bohaterów powstania. Zachęcamy także do zrobienia sobie zdjęcia i umieszczenia go na swoim portalu społecznościowym.

Pokażmy, że pamiętamy!

W naszj galerii można obejrzeć zdjęcia wystawek książek o tematyce żydowskiej w Wypożyczalni dla Doosłych i Filii nr 2: KLIK

 

do góry