29 PAŹ 2019

Doskonała trzynastka...

Gotowa mandala

Mandala to motyw, który coraz częściej pojawia się w naszej kulturze. Jest popularyzowana w formie kolorowanki, jednak nie każdy zastanawia się nad jej znaczeniem - o wyjaśnienie zadbała Filia nr 2.

Doskonała trzynastka to grupa seniorów, która przybyła na spotkanie z cyklu "W obiektywie życia czyli Poniedziałkowy Klub Seniora" miała okazję dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Mandala oznaczająca święty krąg czy też koło życia wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Jej tworzenie oraz późniejsze niszczenie stanowi rodzaj medytacji. Dzięki pani Joannie Herman - prowadzącej spotkanie zobaczyliśmy oryginalną mandalę, którą przywiozła z podróży do Nepalu. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda ten symbol w różnych krajach Dalekiego Wschodu. W kulturze europejskiej ideę mandali wprowadził do współczesnej psychologii Carl Gustaw Jung. W swoich badaniach odkrył, że może być ona wykorzystywana jako terapia. Pomaga bowiem wyciszyć się oraz zrelaksować. Ponadto umożliwia ćwiczenie koncentracji, a nawet może leczyć wybrane zaburzenia psychiczne. Pokaz multimedialny zakończyły fotografie mandali wykonanych rozmaitymi technikami. O korzyściach wynikających z tworzenia mandali i jej pozytywnym wpływie na osobowość mogliśmy przekonać się osobiście. Każdy z uczestników otrzymał mandale, które samodzielnie wypełniali barwami. Działanie to bez reszty nas pochłonęło i nawet nie spostrzegliśmy, że czas zakończyć spotkanie, które zaowocowało gotowymi propozycjami tematów. Serdecznie dziękujemy seniorom za zaangażowanie i zapraszamy na listopadowe zajęcia.