Strona główna/Aktualności/Zasmakuj w książkach #9

Zasmakuj w książkach #9

13 Stycznia 2023

Jak w każdy piątek, w "Zasmakuj w…" polecamy Wam książkę wartą przeczytania. Dziś będzie to "Koniec jest moim początkiem" Tiziano Terzaniego.

Tiziano Terzani (1938-2004) to jeden z najwybitniejszych na świecie dziennikarzy włoskich. Jego książki to zaangażowane politycznie i społecznie świadectwa czasów i miejsc, które odwiedził.

"Koniec jest moim początkiem" jest zapisem szczerych rozmów Tiziano z synem Falco. To wydane już po śmierci pisarza rozmowy o życiu dziennikarza jeżdżącego po świecie w poszukiwaniu prawdy. U schyłku życia, zmęczony chorobą, pogodzony ze zbliżającym się momentem odejścia, pragnie opowiedzieć prawdę o sobie. To jego symboliczne "zamknięcie" życia. Jest to także rozważanie o sensie pokonywania trudności i znaczenia cierpienia w życiu człowieka.

W swojej opowieści autor zdaje relację z licznych podróży po świecie. Dba przy tym o to, by zachować dziennikarską rzetelność, która - jak podkreśla - zawsze była dla niego bardzo istotna, a która we współczesnym dziennikarstwie zeszła na dalszy plan. Ukazuje również własną przemianę w trakcie wielu lat pracy dziennikarskiej. Opowiada też o momencie przełomowym, w którym dowiedział się o chorobie i zaczął analizować swoje życie oraz poznawać siebie.

W Polsce ukazały się następujące książki mistrza reportażu:
Powiedział mi wróżbita, Nic nie zdarza się przypadkiem, W Azji, Zakazane wrota, Dobranoc, panie Lenin!, Listy przeciwko wojnie, Duchy. Korespondencje z Kambodży, Koniec jest moim początkiem.

Książka jest dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej

#zasmakujwksiazkach
#zasmakujwksiążkach

 

do góry