Strona główna/Aktualności/Zasmakuj w książkach #5

Zasmakuj w książkach #5

9 Września 2022

Po wakacyjnej przerwie wznawiamy cykl "Zasmakuj w...", dzięki któremu co piątek przybliżamy Wam interesujące pozycje z naszych zbiorów. Tym razem jest to książka „Noc w Lizbonie” autorstwa Ericha Marii Remarque'a.

Polecana przez nas dzisiaj książka to opowieść o pięknej, dojrzałej miłości małżonków: Józefa i Heleny, którzy w niepewnych czasach wojny i okupacji sporo ryzykują, by móc spędzić ze sobą jeszcze parę wspólnych chwil.

Główny bohater, niemiecki emigrant ukrywający się pod fałszywym nazwiskiem Schwarz, opowiada przypadkowemu człowiekowi swoje życie. Człowiekowi, dla którego wysłuchana historia ma być przepustką na statek i ostatnią możliwością ucieczki z okupowanej Europy...

Autor takich arcydzieł literatury światowej jak "Na zachodzie bez zmian" czy "Łuk Triumfalny" w swoich książkach ukazuje bezsens wojny, potępia agresję Niemiec i podkreśla upadek moralny zrodzony z faszyzmu. Czasom bezwzględnym i okrutnym przeciwstawia miłość i troskę do drugiego człowieka.

Erich Maria Remarque to mistrz narracji, dzięki której autor nawet najtrudniejszym chwilom w życiu człowieka nadaje sens i niepowtarzalność.

Książka jest dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej oraz Filii nr 2.

Grafika na czarnym tle. Po lewej stronie na grafitowym tle tekst zasmakuj w książkach. Po prawej - okładka książki Noc w Lizbonie

do góry