Strona główna/Aktualności/Wernisaż wystawy Japońskie poezje

Wernisaż wystawy Japońskie poezje

10 Marca 2023

W czwartek 9 marca w Bibliotece Głównej odbył się wernisaż wystawy "Japońskie poezje" Krzysztofa Machy.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy czwartej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi oraz czytelniczki z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.

Wernisaż poprowadził  Autor prezentowanych prac. Wprowadził on publiczność w tematykę poezji japońskiej i wyjaśnił genezę haiku oraz innych form poezji japońskiej. Następnie zapoznał zebranych z regułami pisania haiku i po krótkiej medytacji przy obrazach i muzyce zachęcił do napisania własnego haiku.
Większość obecnych chętnie wzięła udział w próbach, a część utwórów zdobyła uznanie prowadzącego i publiczności. Jedna z dziewcząt w nagrodę za najlepszy utwór otrzymała nagrodę - tomik wierszy Krzysztofa Machy.

W końcowej części spotkania wszyscy przeszli do Galerii Exlibris, gdzie mogli się zapoznać z pracami Krzysztofa Machy.

Warto zaznaczyć, że dzisiejsze spotkanie inaugurowało projekt dotyczący wykorzystania grafiki komputerowej w tworzeniu poezji japońskiej. Uczniowie ZSOiT zaprojektują grafiki, do których zostaną napisane haiku. Projekt zakończy wystawa prac młodych grafików zorganizowana przez czeladzką książnicę w Cechowni.

do góry