Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

24 Marca 2021

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto to powstało z inicjatywy angielskiego Klubu Tolkienowskiego (Tolkien Society) i jest obchodzone od 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie 25 marca (rethe) przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Środziemia od panowania mrocznych mocy.

Czy wiedziałeś, że:

  • J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, a zmarł 2 września 1973 w Bournemouth (Wielka Brytania). Był pisarzem oraz profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.
  • Napisał wiele książek, których akcja rozgrywa się w Śródziemiu: powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, trylogię „Władca Pierścieni” oraz „Silmarillion”, przygotowaną do druku przez jego syna Christophera.
  • Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po I wojnie światowej, Oxford English Dictionary.
  • Studiował na Uniwersytecie w Oxfordzie. Wtedy też poznał C.S. Lewisa, późniejszego autora „Opowieści z Narni”. Szybko stali się bliskimi przyjaciółmi, ta znajomość miała na nich obu ogromny wpływ. Z zachowanej bogatej korespondencji wynika, że konsultowali ze sobą fabuły swoich książek - byli swoimi pierwszymi recenzentami.
  • Nad "Władcą Pierścieni" Tolkien pracował 14 lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.
  • Sam Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liście do syna Christhopera w 1944 roku napisał „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” - „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.
  • To nie przypadek, że potęga Mordoru załamała się 25 marca 3019 roku Trzeciej Ery. W tradycji anglosaskiej 25 marca miało miejsce Ukrzyżowanie Chrystusa. Wierzono również, że tysiące lat wcześniej w tym dniu zakończyło się stwarzanie świata. W tym dniu, a więc dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, obchodzona jest także Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
  • Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jej średnica szacowana jest na 42 km.
  • Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
  • W 2017 roku na aukcji w Londynie sprzedano egzemplarz pierwszego wydania "Hobbita" z 1937 roku z dedykacją autora. Cena wyniosła niemal dwa razy więcej niż się spodziewano i wyniosła 137 tys. funtów.

Fanów twórczości Tolkiena zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w dwóch quizach:
Quiz nr 1
Quiz nr 2

Na stronie Ninateki dostępnych jest także pięć audycji pt. Finezje Literackie, na temat twórczości J. R. R.Tolkiena:
Finezje literackie

Chętni mogą także zapoznać się z adaptacjami dzieł Tolkiena dostępnymi w Internecie m.in: piętnastominutowego słuchowiska na postawie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" dostępnego w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej:
Pomorska Biblioteka Cyfrowa

do góry