Strona główna/Aktualności/Powspominajmy Noc Bibliotek 2023

Powspominajmy Noc Bibliotek 2023

12 Października 2023

W sobotnie popołudnie 7 pażdziernika 2023 roku w Bibliotece Głównej już po raz kolejny odbyła się Noc Bibliotek 2023. Tak jak w latach ubiegłych, przygotowaliśmy moc atrakcji dla wszystkich naszych Czytelników.

Zebranych powitała Dyrektor Bożena Podgórska. Po niej głos zabrała Zastępca Burmistrza Czeladzi Beata Zawiła, która krótko scharakteryzowała działalność biblioteki. Podsumowała też miniony rok czytelniczy i wręczyła nagrody oraz dyplomy najaktywniejszym czytelnikom. Część oficjalną zakończyło wysłuchanie wiersza Wisławy Szymborskiej "Nieczytanie".

Pierwszym zaplanowanym wydarzeniem było spotkanie autorskie z Joanną Jax. Ta lubiana i ceniona autorka powieści obyczajowych z tłem historycznym opowiedziała o swoich planach wydawniczych na najbliższy rok, w tym trzecim tomie trylogii "Na obcej ziemi". Opowiadała o swojej drodze do pisarstwa oraz związanych z tym dylematami. Ujawniła, że decyzję o napisniu "Dziedzictwa von Becków" podjęła po rozmowie z przyjaciółką, która zmotywowała ją do pracy. Zebrani mogli też poznać przyczyny stojące za decyzją o publikowaniu pod pseudonimem literackim. Spotkanie zakończyły pytania od publiczności, po których Autorka rozdawała autografy.

Następnie razem z Marcinem J. Korzonkiem wybraliśmy się w rowerową podróż po andyjskich wulkanach w Chile. Gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości, na jaką wjechał rowerzysta. Mieliśmy okazję poznać przeciwności, z którymi się zmagał oraz dowiedzieć się, jak można sobie z nimi radzić. Opowieści towarzyszyły przepiękne fotografie oraz filmy. Po spotkaniu nasz Gość chętnie odpowiedział na pytania oraz podpisywał swoją książkę.

W tym czasie w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży było głośno i gwarno. Tam dzieci mogły skorzystać z atrakcyjnych zabaw przygotowanych specjalnie dla nich. Spełniały się artystycznie i z przygotowanych materiałów komponowały jeżyka z pestek dyni lub słonecznika. Dla pozostałych przygotowano kalambury z Disneyem i układanie domina z książek. Nie zabrakło też planszówek. Na przygotowanej tablicy "Czytam, bo..." chętni mogli napisać, dlaczego czytają książki.

Tuż obok windy swoje stoisko rozłożył Antykwiariat "Latarnik". Tam trwała akcja wymiany książek "Machniom - książka za książkę". Cieszyła się dużym zainteresowaniem, każdy chętny w zamian za przyniesioną książkę zabierał do domu inną.

Za to sali wykładowej wrzała praca. To tam swoje stanowisko rozłożyły Panie z Czeladzkiego Koła Gosodyń Miejskich, które uczyły pirografii, czyli sztuki wypalania w drewnie. Dzięki temu powstały piękne, stylowe deski lub inne akcesoria kuchenne.

 Zdjęcia z Nocy Bibliotek można obejrzeć w naszej fotogalerii.
Część 1KLIK
Część 2 - KLIK

 

do góry