Strona główna/Aktualności/Pogórza Rożnowskie i Ciężkowickie - spotkanie (..)

Pogórza Rożnowskie i Ciężkowickie - spotkanie turystyczno-krajoznawcze z Sebastianem Tomalą

6 Lutego 2024

Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi serdecznie zaprasza na spotkanie turystyczno-krajoznawcze z Sebastianem Tomalą wraz z promocją jego najnowszej książki "Pogórza Rożnowskie i Ciężkowickie - przewodnik krajoznawczy".

Pogórza to teren, przez który większość turystów przejeżdża obojętnie, zmierzając ku górom. Wydaje się nam, że są mniej ciekawe, płaskie i banalne. Szczególnie może to dziwić, gdy mowa o pogórzach Rożnowskim i Ciężkowickim. Sąsiadują one bowiem z Beskidem Niskim. Pogórza mają turyście do zaoferowania nie tylko malownicze widoki oraz dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Miłośnik zabytków znajdzie tutaj liczne drewniane kościoły, często należące do najstarszych w naszym kraju, ocalałe szlacheckie dwory i pałace oraz miasteczka, które zachowały historyczny kształt urbanistyczny i coś z klimatu dawnej Galicji. Poszukiwacz śladów historii znajdzie cmentarze żołnierskie z I wojny światowej, liczniejsze bodaj niż w sąsiednich górach, pamiątki po działaniach polskiego mchu oporu z lat okupacji niemieckiej, pozostałości średniowiecznych zamków. Przyrodnik, zwłaszcza z zacięciem do geologii, zainteresuje się malowniczymi wychodniami skalnymi, czasem znanymi i popularnymi, jak Skamieniałe Miasto koło Ciężkowic czy Diable Skały.

Do bliższego poznania tego atrakcyjnego regionu Polski będzie zachęcać nas Sebastian Tomala - przewodnik i autor książki "Pogórza Rożnowskie i Ciężkowickie".
Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2024 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi (ul. 1 Maja 27).
Serdecznie zapraszamy!

do góry