Strona główna/Aktualności/(F)RAPująca literatura! - poznajemy baśnie i gatunek (..)

(F)RAPująca literatura! - poznajemy baśnie i gatunek muzyczny Rap

4 Maja 2022

Szczypta magii, odrobina fantastyki, okraszone niewielką ilością muzyki - to wszystko złożyło się na projekt (F)RAPująca literatura!, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Czy można rapować baśnie? Razem z 6-latkami z Przedszkola nr 7 podczas spotkań na Filii nr 1 udowodniliśmy, że tak. Zamieniliśmy starą polską bajkę "O zajączku sprawiedliwym" w piosenkę. Ćwiczyliśmy oddychanie przeponą, rytm, tempo, akcent i frazowanie. Podczas kwietniowych zajęć rapowaliśmy baśnie z podkładem muzycznym. Wiemy już co to rytm, jak brzmią bity i w jakim tempie należy mówić tekst. Na kolejnych zajęciach było dużo zagadek, ćwiczeń ruchowych i oczywiście prace plastyczne.

26 kwietnia Filię nr 2 odwiedzili wychowankowie z Miejskiego Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. Baśń nie była obca młodzieży. Okazało się, że świetnie zna ona tytuły oraz treści, ale tym razem poznała również cechy tego gatunku. Nasi goście wysłuchali baśni "Gęsi" i usłyszeli wiersz stworzony przez bibliotekarzy na jej podstawie. Następnie wpadli w wir zabaw i zgadywanek, m.in. kalamburów. Druga część spotkania dotyczyła muzyki rap, a zwłaszcza tekstu rymowanego. Uczniowie stworzyli własne instrumenty - kubeczki wypełnione makaronem, grochem i ryżem wydawały różne dźwięki przy sylabizowaniu w rytm podkładu muzycznego. Ten rodzaj muzyki tak spodobał się uczestnikom, że na zakończenie spotkania stworzyli i zaśpiewali własne utwory.

Magia i muzyka powróciły do Filii nr 2 w czwartek 28 kwietnia. Tym razem 5-latki z Przedszkola nr 5 w Czeladzi miały okazję uczestniczyć w spotkaniuna temat baśni braci Grimm "O czterech muzykantach z Bremy" Dzieciaki wysłuchały tekstu i mimo młodego wieku, potrafiły wymienić mnóstwo innych utworów i bohaterów. Nie straszne były im również bajkowe zgadywanki. W drugiej części zajęć przedszkolaki stworzyły własne instrumenty - magiczne kubeczki wydające dźwięki. W ich rytm "zarapowali" piosenkę o zwierzątkach zmierzających do Bremy. Ręcznie robione instrumenty posłużyły także jako tło pięknie zaśpiewanej przez dzieci piosenki.

Wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć z projektu (F)RAPującej literatury! Będą to warsztaty z raperami : Hip - hopowa jedynka, organizowane 16 maja na Filii nr 1.

Efektem zajęć przeprowadzonych przez bibliotekarzy z Filii nr 1 i Filii nr 2 będzie występ dzieci, który odbędzie się 8 czerwca o godz. 10.00 w Kopalni Kultury. Przedszkolaki i uczniowie MZSS będą rapować baśnie dla swoich rówieśników i rodziców. Już dziś zapraszamy na ich koncert!

Fotorelację z zajęć można obejrzeć w naszej galerii: KLIK

do góry