Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej
Data wytworzenia: | 2021-03-24 15:21:02 |
---|---|
Redaktor: | Bojko Katarzyna |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto to powstało z inicjatywy angielskiego Klubu Tolkienowskiego (Tolkien Society) i jest obchodzone od 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie 25 marca (rethe) przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Środziemia od panowania mrocznych mocy.
To nie przypadek, że potęga Mordoru załamała się 25 marca 3019 roku Trzeciej Ery. W tradycji anglosaskiej 25 marca miało miejsce Ukrzyżowanie Chrystusa. Wierzono również, że tysiące lat wcześniej w tym dniu zakończyło się stwarzanie świata. W tym dniu, a więc dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, obchodzona jest także Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, a zmarł 2 września 1973 w Bournemouth (Wielka Brytania). Był pisarzem oraz profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Napisał wiele książek, których akcja rozgrywa się w Śródziemiu: powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, trylogię „Władca Pierścieni” oraz „Silmarillion”, przygotowaną do druku przez jego syna Christophera. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po I wojnie światowej, Oxford English Dictionary.
Studiował na Uniwersytecie w Oxfordzie. Wtedy też poznał C.S. Lewisa, późniejszego autora „Opowieści z Narni”. Szybko stali się bliskimi przyjaciółmi, ta znajomość miała na nich obu ogromny wpływ. Z zachowanej bogatej korespondencji wynika, że konsultowali ze sobą fabuły swoich książek - byli swoimi pierwszymi recenzentami.
Nad "Władcą Pierścieni" Tolkien pracował 14 lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.
Sam Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liście do syna Christhopera w 1944 roku napisał „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” - „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.
Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
W 2017 roku na aukcji w Londynie sprzedano egzemplarz pierwszego wydania "Hobbita" z 1937 roku z dedykacją autora. Cena wyniosła niemal dwa razy więcej niż się spodziewano i wyniosła 137 tys. funtów.
Fanów twórczości Tolkiena zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w dwóch quizach:
Quiz nr 1
Quiz nr 2
Na stronie Ninateki dostępnych jest także pięć audycji pt. Finezje Literackie, na temat twórczości J. R. R.Tolkiena:
Finezje literackie
Chętni mogą także zapoznać się z adaptacjami dzieł Tolkiena dostępnymi w Internecie m.in: piętnastominutowego słuchowiska na postawie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" dostępnego w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej:
Pomorska Biblioteka Cyfrowa