12 MAR 2019

Z Zagłębia pod Tomaszów Lubelski

21 marca (czwartek) o godz. 17.30 zapraszamy na "żywą lekcję" historii o walkach Zagłębiaków we wrześniu 1939 roku

Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, PTTK o. Sosnowiec i Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939 zapraszają na "żywą lekcję" historii pt. "Z Zagłębia pod Tomaszów Lubelski - krajoznawczo i historycznie: jak we wrześniu 1939 roku Zagłębiacy walczyli z Niemcami". Podczas prezentacji będzie można zobaczyć, dotknąć i przymierzyć repliki umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia piechoty przedwojennego Wojska Polskiego m.in. mundur wz. 36, hełm wz. 31 z kamuflażem Salamandra, kbk wz. 29 Mauser i in. Razem z prowadzącym prezentację rekonstruktorem Marcinem Tutajem z Fundacji im. G.O. "Śląsk" 1939, odbędziemy historyczną podróż szlakiem bojowym żołnierzy z Zagłębia Dąbrowskiego - od Śmiłowic pod Mikołowem, aż pod Tomaszów Lubelski.

Marcin Tutaj - wiceprezes zarządu Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939, urodzony w Sosnowcu, pasjonat historii międzywojennego Wojska Polskiego i walk z września 1939 roku toczonych przez jednostki WP stacjonujące przed II w. św. w miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Od wielu lat, w ramach działań Fundacji, przypomina i promuję historię Wojska Polskiego.