25 PAŹ 2019

Wody świata

Nadmorskie kamienie

Bezbarwna, bezwonna, bez smaku. Bez niej człowiek nie jest w stanie wytrzymać dłużej niż dziesięć dni. O czym mowa? Oczywiście o wodzie, najbardziej rozpowszechnionej substancji zarówno na Ziemi jak i w całym wszechświecie.

Człowiek także w około 70% składa się z wody. Właśnie ten związek był tematem przewodnim ostatniego spotkania z młodzieżą w ramach cyklu Podróże Ciekawych Świata w Filii nr 2. Wraz z młodymi podróżnikami poznawaliśmy wody świata. Nie bez powodu Ziemia nazywana jest "błękitną planetą". W większości jej powierzchnia składa się bowiem z wody. Rozmawialiśmy o morzach i oceanach oraz o sposobach ich ochrony przed różnorodnymi zanieczyszczeniami. Uczestnicy wykazując sporą wiedzę z checią angażowali się w przebieg zajęć. Po obejrzeniu pokazu multimedialnego, otrzymali nadmorskie kamienie, którym to nadawali szczególne znaczenie za pomocą runicznego pisma. Runom, służącym niegdyś ludom germanskim i skandynawskim jako alfabet przypisywano także znaczenie magiczne. Obecnie traktowane z dużą dozą sceptycyzmu wykorzystywane są głównie w kulturze fantasy. Uczestnicy październikowego spotkania mieli okazję stworzyć własne kamienie runiczne oraz zakładki z tymi symbolami. Na zakończenie rozwiązywali zagadki logiczne związane z tematyką morską. Młodzi podróżnicy zadowoleni, z ciekawością pytali o termin kolejnych zajęć oraz wyrażali chęć swojego uczestnictwa.