24 MAR 2016

Wiedzą, jak bezpiecznie kupować w Internecie

Mieszkańcy Czeladzi włączyli się w ogólnoeuropejską kampanię Tydzień z Internetem. 16 marca bieżącego roku wszystkie zainteresowane osoby uczestniczyły w spotkaniu „Bezpieczny e-konsument”, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Motywem przewodnim tegorocznej akcji było świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego warto kupować w Internecie, jakie prawa przysługują kupującym w Internecie, jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupów, jak chronić swoje dane osobowe, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci.

Kluczowym elementem spotkania „Bezpieczny e-konsument” był quiz. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 10 różnych pytań.

Np. jakie działania związane z obsługą e-konta w banku powinny wzbudzić czujność? Co zrobić, jeśli kupione przez Internet buty okazują się za duże? Dokąd zwrócić się, gdy kupiony odkurzacz po miesiącu przestał działać? O czym należy pamiętać logując się do poczty e-mail z publicznego komputera, np. w bibliotece?

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet.

Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1200 instytucji i ponad 48000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z wieloma partnerami. Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 jest Ministerstwo Cyfryzacji.