04 GRU 2017

Ranking Bibliotek Rzeczpospolitej

Logo Rzeczpospolitej

Ranking Bibliotek Rzeczpospolitej: 52 pozycja (102 w 2016 r.) MBP w Czeladzi spośród 650 zgłoszonych w kraju; 5 miejsce wśród bibliotek województwa śląskiego.

To była siódma edycja Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej". Książnica czeladzka wysłała zgłoszenie po raz drugi. W ubiegłym roku wypełniłyśmy ankietę z pewną nieśmiałością, ale jakież było nasze zdumienie, gdy okazało się, że Biblioteka zajęła 102 miejsce. W tym roku skok aż o 50 pozycji.

Jak powstawał ranking?

Każda Biblioteka musiała odpowiedzieć na 19 pytań, które zawierała przesłana ankieta. Oceniana była m. in. powierzchnia biblioteki i jej filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, liczba godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent zbiorów i zakupione nowe książki. Punkty można było dostać także za dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, za działające w bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne , literackie. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone i potwierdzone w Głównym Urzędzie Statystycznym. I mamy sukces.

Dziękujemy Władzom Miasta za przychylność i wsparcie a także naszym wspaniałym mieszkańcom i czytelnikom, którzy tak serdecznie i życzliwie reagują na proponowane przez nas działania kulturalno-edukacyjne.