11 MAJ 2020

Procedury bezpiecznego korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi

W trosce o czytelników i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi wprowadzone zostały  procedury bezpiecznego korzystania z naszej książnicy.

Informacje dla czytelników:
* Biblioteka będzie funkcjonowała wyłącznie jako wypożyczalnia.
* Czytelnik wchodzący do biblioteki ma obowiązek noszenia maseczki i rękawic.
* Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek, zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
* Przez zbiory biblioteczne rozumiemy tylko książki i audiobooki.
* Po każdym kontakcie z książką będą dezynfekowane rękawice.
* Pracownicy wykonują swoją pracę przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe, maski lub przyłbice, oddzieleni od czytelnika płytą pleksi.
* W bibliotece, w wydzielonym miejscu, będzie mógł przebywać tylko jeden użytkownik dorosły, dziecko lub dzieci z opiekunem, bądź 2 osoby spokrewnione ze sobą mieszkające w 1 gospodarstwie domowym. Pozostali powinni czekać na zewnątrz biblioteki, w odległości przynajmniej 2 m od siebie.
* W każdej placówce wyznaczono, zabezpieczono i odpowiednio oznaczono miejsce do kwarantanny oddawanych książek, która potrwa co najmniej 3 dni. Sprawi to, że nasze zbiory będą całkowicie bezpieczne.
* W każdej agendzie umieszczone zostaną informacje o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przez czytelników i bibliotekarzy.
* Czytelnie, prasa i stanowiska komputerowe nie będą udostępniane dla czytelników. Nie ma możliwości wypożyczenia czasopism oraz skorzystania z usług kserograficznych.
* Zachęcamy czytelników do składania zamówień na zbiory biblioteczne: elektronicznych - przez swoje konto czytelnika online lub za pomocą maila oraz telefonicznych. Usprawni to obsługę (będzie szybciej i bezpieczniej).
* Sugerujemy przygotowanie listy książek, które chcecie wypożyczyć – usprawni to naszą pracę i skróci czas obsługi.
* Wszystkie wydarzenia kulturalne zostają zawieszone do odwołania.

W Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych zmienione zostają godziny otwarcia:

Centrala, Filia nr 2, Filia nr 4, Filia nr 5:  pon., śr., pt. 13.00 – 18.00 ; wt., czw. 10.00 – 14.00
Filia nr 1: pon., śr. 13.00 – 18.00 ; wt., czw., pt. 10.00 – 14.00
soboty – nieczynne

Wprowadza się przerwy (co 2 godz. po 10 min) w celu zdezynfekowania pomieszczenia, w którym przebywają użytkownicy biblioteki (drzwi, klamek, pleksi):

Centrala, Filia nr 2, Filia nr 4, Filia nr 5: pon., śr., pt. 15.00 - 15.10 i 17.00 - 17.10 ; wt., czw. 12.00 – 12.10
Filia nr 1: pon., śr.  15.00 - 15.10 i 17.00 - 17.10; wt., czw., pt. 12.00 – 12.10

*Toalety nie są czynne dla czytelników.

Podjęte ograniczenia, które są niezbędne ze względów bezpieczeństwa, mogą wydłużyć czas obsługi czytelników. Dlatego prosimy Państwa o wyrozumiałość, cierpliwość oraz dostosowanie się do nowych zasad.