13 MAJ 2019

Pontonowa przygoda z Ciulim-Czulentem w tle - prezentacja Swietłany Koniuszewskiej

Pontonowa przygoda z Ciulim-Czulentem

16 maja o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie ze Swietłaną Koniuszewską, która opowie i zaprosi na pontonowy spływ organizowany przez PTTK Sosnowiec.

To przeprawa krętym korytem Białki. Rzeka ta ma niepowtarzalną zaletę: na odcinku kilku kilometrów płynie głównie w naturalnym korycie w otoczeniu pierwotnej przyrody, prawie nienaruszonej stopą ludzką, jej dno jest piaszczyste, a wody zaliczają się do I klasy czystości. Wolny nurt rzeczki doskonale koi zszargane nerwy. Białka jest płytka, czasem można przeszorować pontonem dno, utopić się nie da, bo maksymalna głębokość to 1,2 m.

Dowiemy się też, jak wygląda lelowski Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej pn. "Święto Ciulimu - Czulentu", który jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. "Święto Ciulimu - Czulentu" ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazywać przenikanie się kultur, uczyć tolerancji i wzajemnego zrozumienia. W ramach festiwalu prezentowana jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje i potrawy.

Wstęp wolny!