22 MAJ 2018

Pod wierzbą

Głośne czytanie dzieciom

W czasie Tygodnia Bibliotek, obchodzonym w tym roku od 8 do 15 maja, jak również później, czekało na naszych użytkowników wiele niespodzianek.

W trakcie akcji - Wirtualna kartka, czytelnicy mogli wysłać za pośrednictwem Internetu życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza do wybranych przez siebie bibliotek. Przygotowana również została wystawa - Książki spod lady - bestselery PRL-u, zachęcała do sięgnięcia po ówcześnie poszukiwane publikacje. Spore zainteresowanie mieszkańców wzbudził przygotowany przez nas kącik czytelniczy na świeżym powietrzu - Pod wierzbą. W plenerze przed biblioteką, przy wyścielanych ławeczkach, czekały książki i czasopisma. Pomysł spodobał się czytelnikom i będzie kontynuowany do jesieni.

Comiesięczne zajęcia literacko - plastyczne dla 6 - latków z Przedszkoli nr 4 i 7, tym razem stanowiły podsumowanie całorocznych spotkań w bibliotece.

Wzbogacone podchodami, pod hasłem : Lokomotywą przez bibliotekę. Przedszkolaczki wraz z Julianem Tuwimem zmagały się z trudnościami odkrywania kolejnych stacji, by na końcowej odnaleźć pełny tekst "Lokomotywy". Po wesołej zabawie nadeszła doniosła chwila. Mali goście złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na czytelników. Pamiątkowe dyplomy, zakładki i fikuśne ołówki będą im o tym przypominać.

Wśród wielu majowych świąt jest też Dzień Królewny, na który Filia nr 1 zaprosiła 5 - latki z Przedszkola nr 7.

Namnożyło się królewien i królewiczów, o których chętnie opowiadały dzieci. Dowiedziały się też, czym różni się królewna Śnieżka od królewny Śmieszki, po wysłuchaniu wiersza Zbigniewa Dmitroca. Wykonane przez dzieci pacynki królewien i królewiczów nadawać się będą do zabawy w przedszkolnym teatrzyku. Nie zapomnieliśmy również o 4 - latkach, zabierając je do podwodnego świata. Dwudziestego maja Europa świętuje Dzień Morza. To okazja do porozmawiania o ekologii, bogactwach Morza Bałtyckiego. Przedszkolaki zachwyciła różnorodność muszli, lśniące bursztyny i bogate życie podwodne, dzięki przygotowanym książeczkom i wyświetlanym slajdom. Malowanie farbami kartonowych rybek dopełniło zajęcia. Można je będzie zabrać na wakacyjne spacery po wybrzeżu morskim.

Tradycją już stało się głośne czytanie w zaprzyjaźnionych przedszkolach. Tym razem zawitał w nich "Janosik" Zofii Urbanowskiej ze zbioru,, Legend i baśni polskich". Spotkanie młodzieńca z czarownicami sprawiło, że z uczonego przemienił się w rozbójnika.