10 WRZ 2018

Pod niebem Sycylii

Otwarcie wystawy

Kto nie był na Sycylii, mógł choć trochę poczuć jej smak i piękno w czasie wrześniowego finisażu wystawy Stefano Piazza zatytułowanej "Pod niebem Sycylii. Wyspa, jej morze, sztuka i kultura".

Już od wejścia można było poczuć sycylijski klimat – regionalna muzyka w tle, zapach cytryn unoszący się w powietrzu i włoscy goście witający przybyłych – Stefano Piazza z przyjaciółmi. Publiczność, która tak licznie w tym dniu stawiła się na spotkaniu była pod ogromnym wrażeniem przepięknych zdjęć ukazujących krajobraz i architekturę Wyspy Słońca oraz opowieści Stefano. Autor interesująco opowiadał o kolejnych zdjęciach i szczegółach ich powstawania - długim wyczekiwaniom na odpowiednie światło, pobudce w środku nocy, aby złapać ten jeden jedyny, niepowtarzalny moment. Obrazy, które pokazał Stefano zachwycały, nie pozwalały przejść obojętnie, zmuszały, aby podejść i podziwiać uchwycone na nich szczegóły, kolory i obiekty. Stefano Piazza to ambitny, pełen wrażliwości artysta, mający na swoim koncie kilkanaście nagród i wyróżnień, o którym zapewne jeszcze usłyszymy.

Nad wystawą i finisażem honorowy patronat objęli Burmistrz Palermo, które w 2018 r. zostało włoską stolicą kultury oraz Burmistrz Czeladzi.

Spotkanie ze Stefano Piazza w czeladzkiej książnicy przerodziło się w prawdziwy sycylijski wieczór, bowiem oprócz strawy duchowej mogliśmy się delektować oryginalnymi smakami południa: winem, kawą, arancini, focaccią i biszkoptami z migdałami.

Za wszystkie wspaniałości dziękujemy kawiarni Kawa i Wino oraz Pizzerii Veneto.