25 MAR 2016

Piegi są małe, piegi są duże, piegi odnajdziesz w całej naturze

Bibliotekarka czytająca dzieciom bajkę

Marcowe zajęcia literacko – plastyczne Filia1 rozpoczęła od '' Bajek pana Krasickiego'', na które przybyły grupa integracyjna 5-latków z Przedszkola Nr 7 i 5-latków z Przedszkola Nr 4.

Po krótkiej prezentacji sylwetki biskupa Ignacego Krasickiego oraz obejrzeniu mini teatrzyków: ,,Kruk i lis'', ,,Przyjaciele'' , ,,Mysz i kot'', dzieci przystąpiły do żywej dyskusji na temat próżności przypisanej krukowi, czy zazdrości cechującej lisa. Na zakończenie zajęć pięciolatki chętnie zapełniały las pana Krasickiego leśnymi zwierzątkami, poznanymi dzięki bajkom autora.

Piosenką i wierszykami o piegach Filia1 powitała natomiast młodsze dzieci z Przedszkoli nr 4 i nr 7.

Przedszkolakom trudno było policzyć piegi na twarzy Pippi Langstrump, Pana Kleksa, Ani Shirley i innych piegowatych bohaterów. Według niektórych są one oznaką inteligencji i chronią przed katarem. Dzieci, po obejrzeniu książek i multimedialnej prezentacji, ochoczo zabrały się do wyklejania dziewczynki o włosach w kolorze marchewki i z mnóstwem kropek na twarzy, zwaną też Pippi Pończoszanką.

Do świata robotów w 10 rocznicę śmierci Stanisława Lema zostali zaproszeni podopieczni OWDziR.

Była to okazja do przypomnienia sobie postaci największego polskiego pisarza fantastyki naukowej, którego książki przetłumaczono na 41 języków. Za wkład w literaturę został odznaczony Orderem Białego Orła, a planetoidę i pierwszego polskiego satelitę nazwano jego imieniem. Kochał Tatry, dlatego być może w Zakopanem, w Domu Literatów Astoria napisał najsłynniejsze dzieła. Uczestnicy zajęć poprzez książki i pokaz multimedialny poznali również bohaterów beletrystyki Lema, którymi najczęściej byli samotnicy i indywidualiści. Wielką frajdę sprawiło dzieciom wykonanie własnych robotów z wykorzystaniem pudełek, folii aluminiowej i plastikowych słomek.