Dane adresowe:

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Marii Nogajowej

ul. 1 Maja 27, 41-250 Czeladź
tel. 32 265 10 02, 32 265 47 83

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

12 WRZ 2018

Narodowe Czytanie i Urodziny Piasków

Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie

Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania, które honorowym patronatem objęła para prezydencka.

W roku stulecia odzyskania niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. "Przedwiośnie" to ostatnia powieść Żeromskiego opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Podczas tegorocznej edycji wśród zaproszonych do czytania gości byli przedstawiciele władz miasta, miejskich jednostek i instytucji oraz Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przeczytali dla nas najbardziej charakterystyczne fragmenty powieści: mit o "szklanych domach” symbolizujących nadzieję i oczekiwania bohaterów w stosunku do nowo narodzonej ojczyzny; rozczarowanie Cezarego rzeczywistością po przekroczeniu granicy; fragment nawiązujący do Pana Tadeusza - przygoda z perliczką i sielsko humorystyczny obraz wsi polskiej; zakończenie powieści, czyli bunt i protest Cezarego przeciwko światu, gdzie wszystko co piękne i dobre ulega zniszczeniu, gdzie rządzi pieniądz i przywilej klasowy.

8 września świętowaliśmy podwójnie, bowiem tego dnia obchodziliśmy również Urodziny Piasków, więc w tak sprzyjających warunkach lektura "Przedwiośnia" dotarła do szerokiej rzeszy zgromadzonych.

Oprócz czytania dla dorosłych przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci i młodzieży – zabawy ruchowe, czytanie na dywanie, animacje, zajecia plastyczne i warsztaty rękodzieła.

Hitem okazały się szklane domy -wykorzystane najpierw jako scenografia a później przekazane dzieciom do pomalowania zgodnie z własną wyobraźnią i własną interpretacją pięknych, nowoczesnych domów i osiedli. Tegoroczne Narodowe Czytanie podobnie, jak w roku ubiegłym przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Saturn w Czeladzi. Partnerem wydarzenia była Kopalnia Kultury.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl