07 CZE 2017

Magiczna Noc w Czeladzi

Czeladzkie czarownice

Jest tylko jedna taka noc, a właściwie wieczór, kiedy Biblioteka w całości opanowana jest przez niezwykłych gości.

W Czeladzi Noc Bibliotek wystartowała o godz. 17.00, każdy uczestnik dostawał wejściówkę, czyli stempel z czarownicą. Potem było osobiste spotkanie z czarownicą- trochę groźną, trochę śmieszną -w tę rolę doskonale wcielił się Adam Kwapisz. Kolejna atrakcja to czytanie przez burmistrza Zbigniewa Szaleńca świetnej książki pt. Jak pokonać czarownicę? Filia 1 zaproponowała podchody w bibliotecznych zakamarkach - szukaliśmy duchów i fantastycznych stworów - oj, było strasznie! Ale daliśmy radę, nawet można było zdobyć nagrody (sfinansowane w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Przez cały czas trwania Nocy oferta dla dzieci była bardzo bogata: wspólne czarowanie i magicznych stworów wywoływanie, na miotle latanie, czarodziejsko-magiczne eksperymentowanie, strasznych czarownic wykonywanie, malowanie a na koniec oglądanie wspaniałych przygód dwójki młodych detektywów Lassego i Mai, czyli projekcja filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra.

Co w tym czasie robili dorośli i młodzież?

Uczyli się, jak zrobić naturalne mydełka glicerynowe, rozwiązywali quizy, zagadki, rebusy i testy ze znajomości lektur i bohaterów literackich - nagrodą były słodkie niespodzianki. Mogli także wymienić swoje przeczytane książki na zupełnie inne a pomagał w tym i doradzał Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece.

Kulminacją naszej Nocy Bibliotek było uroczyste wręczenie przez burmistrza Zbigniewa Szaleńca i dyrektor biblioteki Bożenę Podgórską dyplomów najaktywniejszym czytelnikom -dorosłym i dzieciom. Chwila radosna, niezwykle podniosła i wzruszająca. Później dla wszystkich zagrał , zaśpiewał i oczywiście zebrał wielkie brawa Kot w Futerale. Po tych emocjach przyszli miłośnicy gier RPG spotkali się z członkami Śląskiego Klubu Fantastyki, którzy wyjaśnili im zasady, podzielili na grupy i zaczęła się emocjonująca gra fabularna. I to już koniec, ale za rok widzimy się znów.