20 GRU 2019

Legenda o Skarbniku

Seniorki ozdabiające torby

W grudniu naszą bibliotekę odwiedziła Basia Pasiasta - bohaterka popularnych książek i filmów dla dzieci. Razem z grupą 6-latków, z Przedszkola nr 7 rozmawialiśmy na jej przykładzie o zasadach.

Czy każdy ma jakieś obowiązki? Kto musi przestrzegać więcej zasad dorośli czy dzieci? To tematy naszych rozmów. Natomiast 5-latki, grupa B, z Przedszkola nr 4 poznała kolegę Św. Mikołaja - Dziadka Mroza i zwyczaje panujące w krajach prawosławnych. Pokaz slajdów ułatwił dzieciom zrozumienie sposobu obchodzenia Wgilii w krajach prawosławnych.

Nie zapomnieliśmy też o Skarbniku – duchu kopalni. Młodzież z MZSS przygotowała piękną wystawę prac, którą można podziwiać na Filii nr 1. W grudniu obchodzimy również Dzień Herbaty. To święto było pretekstem do wirtualnej podróży do krajów, w których tradycja picia herbaty sięga wielu setek lat. 5-latki, grupa A, z Przedszkola nr 4, udała się m.in. do Turcji, Chin, Rosji, Wietnamu. Na  zajęciach powstały kolorowe filiżanki, które mogą być pięknymi prezentami – w sam raz pod choinkę.

Nie zapomnieliśmy także o starszych czytelnikach. Na Filii nr 1 rozwija się tradycja grania w gry planszowe. Oprócz tradycyjnego już Podwieczorku z planszówką (dla seniorów), Planszy! (dla młodzieży), regularnie odbywają się tu spotkania Rummikub Caffe dla Seniora. Dla osób mających trudności z dotarciem do biblioteki przeznaczone są cotygodniowe spotkania w DPS "Senior": Co w książkach piszczy?, które będą kontynuowane w 2020 r. Po Nowym Roku odbędzie się również wystawa toreb powstałych na zajęciach MiksSenior.