30 LIP 2019

Lato w Filii nr 1

Suchy pędzel

Letni wypoczynek ze sztuką rysowania w otoczeniu książek to wakacyjna propozycja MBP Filii nr 1.

Warsztaty plastyczne pod nazwą Młody Picasso przebiegające od 22 do 26 lipca, pozwoliły zgłębić techniki rysowania i malowania. W ciągu tego tygodnia natchnieni duchem sztuki i zabawy zgromadziliśmy ciekawą galerię prac plastycznych.

Pierwszy dzień dotyczył abstrakcyjnego ekspresjonizmu, przedstawicielem którego jest Jackson Pollock.

Malarz rozwinął własny styl tworzenia - dripping, polegający na chlapaniu i skapywaniu farby. Zwracał uwagę na uczucia i emocje. Poznaliśmy pojęcia all over - wszystkie elementy obrazu są tak samo ważne oraz horror vacui - lęk przed pustką. Młodzi ekspresjoniści, próbując drippingu ochoczo zapełniali kartki ciekawymi elementami, używając farb plakatowych.

Drugiego dnia poznaliśmy technikę malarską - suchy pędzel, polegającą na malowaniu wytartym z farby pędzlem.

Kolorowane w ten sposób powierzchnie drewniane, pozwalają uzyskać efekt trójwymiarowości (drybrush) - nie mają bowiem barwy jednolitej. Posługując się techniką suchego pędzla używaliśmy farb olejnych, chociaż nadają się do tego również emaliowe i akrylowe. Aby drewniane zawieszki i figurki rycerzy osiągnęły pożądany kolor, rozpoczęliśmy od podstawowych, bazowych kolorów. Można było je mieszać na drewnianych paletach i modulować w ten sposób inne kolory oraz ich odcienie. Dobrze odsączony z farby pędzel to coś, o czym nie mogliśmy zapomnieć.

Trzeci dzień wprowadził nas w świat monideł - rodzaj realistycznych obrazów, portretów - malowanych najczęściej na podstawie zdjęć.

W pierwszej połowie XX wieku popularność zdobyło ozdabianie w ten sposób czarno - białych zdjęć ślubnych. Podkolorowywano usta i oczy natomiast inne detale retuszowano. W XIX wieku monidła stanowiły tańszą alternatywę dla kosztownych portretów, określano je więc kiczem. My potraktowaliśmy je jako dawny rodzaj memu. W tym dniu powstała ciekawa kolekcja prac. Bazą wyjściową było naszkicowanie portretów mężczyzn bądź kobiet, następnie palcami należało rozetrzeć pastele w celu zabarwienia szkiców. Dodatkowo można było "strzelić sobie fotkę" z bibliotecznym monidłem, użyczając swojej twarzy angielskiemu dżentelmenowi.

Kolejny dzień przyniósł więcej skupienia.

Nawiązywał do pointylizmu - techniki kształtowania formy malunku, poprzez zapełnianie go gęsto różnobarwnymi punktami, kreskami – kładzionymi na powierzchnię czubkiem pędzla. Oglądane z daleka zlewają się, tworząc obraz. Tego dnia rozpoczęliśmy od kolorowania "wyciszających rysunków". Bardzo drobne elementy należało gęsto zakropkować akwarelami. Po pewnym czasie "piegów" nabrały ośmiornice, meduzy, ryby, statki. Te morskie elementy potem ozdabialiśmy tłem, używając pędzli z odrobiną wody. Zabawę z farbami olejnymi kontynuowaliśmy w najlepsze. Do tego potrzebne nam były pędzle z gąbczastą i zaokrągloną końcówką. Osiągnęliśmy pointylistyczny efekt. Nasze szkice obrazów umieszczone na specjalnym płótnie kropkowaliśmy, uważając by nie pomieszać kolorów. Tę samą technikę ćwiczyliśmy ozdabiając drewniane deseczki.

Piątkowe warsztaty plastyczne Młody Picasso były ostatnimi i dotyczyły frottagu (fr. tarcie) - techniki odciskania np. tkaniny liści, drzewa, monet, piór na powierzchni papieru.

Najodpowiedniejszy do tego jest cienki papier, ponieważ uzyskujemy wyraźniejsze wzory. Pracowaliśmy z użyciem ołówka, kredy, węgla, pasteli i bogatą gamą dodatków. Niespodzianką były "magiczne zdrapki", na których ozdobnymi wykałaczkami tworzyliśmy przeróżne ozdoby. Mamy nadzieję, że tygodniowe warsztaty plastyczne, uatrakcyjnione pokazami multimedialnymi i grami planszowymi były ciekawe, inspirujące i twórcze. Wierzymy w szczerość pochwał uczestników zajęć, którzy prosili o więcej. A tymczasem zapraszamy do naszej książnicy do obejrzenia prac dzieci wykonanych omawianymi technikami plastycznymi.