07 LIS 2019

Kolorowe drzewka z popcornu

Burmistrz z seniorami

Październik w Filii nr 1 obfitował w wydarzenia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wraz z czeladzką młodzieżą ćwiczyliśmy pamięć podczas Planszy.

Tym razem zagraliśmy w Memo biblioteczne, gimnastykowaliśmy ręce przy Bierkach, nie zabrakło też Quizu z przyrody i geografii Polski. Uczestnicy wśród salw śmiechu świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami.

Dla nieco młodszych uczestników zajęć literacko-plastycznych przygotowaliśmy bogatą ofertę prac plastycznych. Pięciolatki, grupa B, z Przedszkola nr 4 budowała Piramidę Żywności. Wszystkie dzieci pamiętały, że ruch i unikanie słodyczy to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.

Po co nam drzewa? Czy należy je chronić i czy wyrzucanie śmieci do lasu to dobry pomysł? To pytania, na które odpowiadały sześciolatki z Przedszkola nr 7. Po obejrzeniu prezentacji, przedstawiającej rodzaje odpadów wyrzucanych na dzikich wysypiskach i ilości śmieci produkowanych rocznie przez Polaków, swoją wielkością sięgających Pałacu Kultury i Nauki, dzieci postanowiły stworzyć swój własny las. Wykorzystano do tego rolki po ręcznikach papierowych i... popcorn. Efekt był zaskakujący!

Aby wykorzystać w pełni plastikowe i kartonowe pudełka, tym samym nie produkować śmieci, razem z uczniami MZS stworzyliśmy karmniki dla ptaków z recyklingu. Uczniowie szkoły specjalnej przygotowali też gazetkę z jesiennymi poradami, którą można czytać na placówce do końca listopada. Gazetki takie staną się stałym elementem naszej współpracy.

Skoro mówiliśmy na zajęciach o lesie, nie mogło też zabraknąć jego mieszkańców podczas spotkań bibliotecznych. Sześciolatki, z Przedszkola nr 4 poznały podział obowiązków panujących w rodzinie wilków. Dzieci obejrzały też teatrzyk, który odczarował stereotyp złego wilka i dowiedziały się nieco więcej o tych chronionych zwierzętach. Każdy przedszkolak opuszczał Bibliotekę z własnoręcznie wykonaną maską wilka.

Z okazji Światowego Dnia Emotikona poćwiczyliśmy robienie min. Poznaliśmy też znaczenie tych śmiesznych buziek i przypomnieliśmy sobie, że nadużywanie emotek nie jest zbyt grzeczne. Projektowanie okładek książek, których tytuły oznaczone zostały emotikonami zakończyło nasze zajęcia.

Nie zapomnieliśmy również o dorosłych czytelnikach Filii nr 1. Każdy odwiedzający placówkę może oglądać wystawę fotografii czeladzkiej młodzieży: Z aparatem po mieście. Natomiast Mocna grupa Seniorów stworzyła własną grę karcianą Czeladzki Piotruś, której bohaterowie to postacie ściśle związane z historią Czeladzi. Grę "przetestowano" natychmiast na Pani Dyrektor, radnych, a jeden egzemplarz wręczono Burmistrzowi Miasta Czeladź.

Tradycyjnie, jak co miesiąc wychodzimy do czytelników, którzy nie mogą osobiście nas odwiedzić - w DPS "Senior", co poniedziałek odbywają się spotkania: Co w książkach piszczy? Natomiast Przedszkola nr 4 i nr 7 odwiedzamy z książkami O złości i miłości, czyli rozmawiamy o uczuciach.