16 SIE 2019

Kolor i forma. Skarby z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Plakat informacyjny

Szklane kury na łakocie, kolorowe patery na ciasta, wazony w wielu formach i kolorach towarzyszą nam na co dzień lub pamiętamy je z domu rodzinnego.

Często nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem, nie znamy projektantów, czy źródła inspiracji, mimo iż są to przedmioty, które powstały bardzo blisko – w Hucie Szkła Gospodarczego "Ząbkowice". Nierzadko zapomniane, niedoceniane lub niechciane, szklane wyroby obecnie przeżywają prawdziwy renesans a ich kolekcjonerzy spotykają się na wystawach monograficznych projektantów i poszukują brakujących wzorów na giełdach staroci, w rodzinnych zakamarkach i wśród znajomych. Celem wystawy "Kolor i forma" jest propagowanie wiedzy o fantastycznych przedmiotach wytwarzanych w naszym regionie, przedstawienie sylwetek projektantów, a także ciekawostek związanych z powstaniem takich wzorów jak Cora, Sahara czy Kasprowy. Wystawa jest przekrojowa i prezentuje zarówno projekty znane z katalogu z roku 1910, jak i będące obecnie przedmiotem pożądania kolekcjonerów. Wzory, które w latach 60., 70. i 80. stworzyli Jan Sylwester Drost, Eryka Trzewik-Drost, Ludwik Fiedorowicz, Bogdan Kupczyk oraz Ryszard Serwicki. Pomysłodawcą wystawy jest Wojciech Tarka z Antykwariatu Latarnik, swoje zbiory zaprezentują także Marta Nowak i Patrycja Zadros-Tarka, które poznały się właśnie dzięki "szklanej pasji".

Ekspozycję można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi od 2 do 30 września, natomiast wernisaż wystawy odbędzie się 5 września o godzinie 17:30.