25 MAJ 2017

Każdy autograf to osobna historia

Plakat promujący akcję

Tym razem w Galerii Exlibris Miejskiej Biblioteki zobaczymy bogaty zbiór autografów, czyli własnoręcznych podpisów znanych osobistości.

Wśród zgromadzonych materiałów na szczególną uwagę zasługują niewątpliwe perełki- podpis Czesława Miłosza, JanaTwardowskiego, Sławomira Mrożka, Xawerego Dunikowskiego czy Zdzisława Beksińskiego a nawet Williama Whartona. Milośników kina zainteresują na pewno autografy Krystyny Jandy, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Młodsze pokolenie rozpozna zapewne zamaszysty podpis Lesława Żurka czy Soni Bohosiewicz. Bezcenne są listy Zanussiego i Kilara, zarówno jeśli chodzi o treść jak i autografy. Bogaty zbiór wśród eksponatów zgromadzonych na wystawie stanowią książki z osobistymi dedykacjami, takimi, które są niezmiernie ważne, bo jak twierdzi Wanda Chotomska - z taką spersonalizowaną dedykacją identyfikujemy się bardziej i taka książka staje się jeszcze cennniejsza.

Kogo jeszcze rozpoznamy po piśmie?

Niezapomnianego Czesława Niemena i Zbigniewa Wodeckiego obok Dody, Heleny Vondráĉkovej, Zespołu Hey. Prezentujemy też autografy twórców urodzonych w Czeladzi, m.in. Henryka Kuźniaka, Czesława Słani a z młodszego pokolenia Barbary Gruszki-Zych, Przemka Corso i Magdaleny Majcher.
Autografy to nie tylko ciekawe podpisy, to także przeróżne miejsca i przedmioty, na których są składane. Nam udało się zebrać i wyeksponować koszulki i czapki sportowców, pałeczki i naciągi muzyków a nawet filiżankę. Wystawa jest bogata i róznorodna, a to dzięki Państwu, bo podzieliliście się zbiorami, za co serdecznie dziękujemy. Nie udało sie pokazać wszystkich zgromadzonych materiałów, ale po ogromnym zainteresowaniu prezentacją wiemy, że kiedyś do tego tematu wrócimy.

Do końca czerwca zapraszamy do oglądania wystawy w MBP w Czeladzi ul. 1 Maja 27.