19 MAR 2020

Jaskinie malowane herbatą

Dzieci kolorujące żabkę

Zanim nasze plany biblioteczne zepsuł koronawirus, w Filii nr 1 odbyło się kilka spotkań bibliotecznych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

Wraz z 5-latkami z Przedszkola nr 4 pamiętaliśmy o obchodzonym w lutym Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.  Okazało się, że dzieci świetnie znają wierszyk W. Bełzy zaczynający się od słów: Kto ty jesteś? Przypomnieliśmy sobie również tradycyjne wyliczanki, które wykorzystaliśmy podczas zabaw ruchowych. W ramach oddechu obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą polskie gwary i miejsce ich występowania.

Wzbogacając naszą wiedzę przyrodniczą przeprowadziliśmy zajęcia literacko-plastyczne z okazji Dnia Żaby. 6-latki z Przedszkola nr 7 poznały gatunki żab, ich sposób odżywiania i miejsca, w których żyją. Całość dopełniły wierszyki o żabkach i praca plastyczna – plakat wykonany farbkami do malowania palcami.

Wraz z 4-latkami z Przedszkola nr 4 przenieśliśmy się do Krainy Olbrzymów przypominając sobie baśnie o Jasiu Fasoli, czy Pięć ziarenek grochu. Przy okazji poznaliśmy różne rodzaje ziaren i założyliśmy własną hodowlę fasoli. Każdy przedszkolak opuścił Bibliotekę z własnym nasadzeniem!

Jak wyglądało malarstwo jaskiniowe? Na czym polegała teoria teoria Ewolucji Darwina? Na te trudne pytania odpowiedzieliśmy sobie z 6-latkami z Przedszkola nr 4. Naśladując malowidła naskalne, stworzyliśmy postacie pradawnych zwierząt i myśliwych. A wszystko to z wykorzystaniem torebek herbaty i pasteli.

Nie zapomnieliśmy też o naszych nieco starszych użytkownikach Filii nr 1. Dla młodzieży odbyła się Plansza!, gdzie przeznaczyliśmy chwilę na gry: Smacznego i Zębolandia. Z Seniorami, podczas Podwieczorku z Planszówką poznaliśmy grę Bandito i nową piramidę żywności.

W lutym Filię nr 1 ozdabiała kolekcja lalek Pani Urszuli Góry, a w marcu torby i kosmetyczki stworzone na zajęciach MiksSenior.

Kolejne wystawy, głośne czytania i wystawy mamy nadzieję już wkrótce.