13 WRZ 2018

Haft krzyżykowy Danuty Zielińskiej

Wystawa Danuty Zielińskiej

Danuta Zielińska od 40 lat mieszka w Czeladzi i z radością patrzy, jak miasto się rozwija i z każdym dniem pięknieje.

Tu wychowała dzieci, doczekała się ukochanych wnuków, którymi dziś zajmuje się w miarę możliwości i potrzeby. Od najmłodszych lat pasjonowały ją robótki ręczne, kiedyś było to szydełkowanie, robótki na drutach, haft, wyszywanie.

Od czasu, gdy w 2000 r. poznała haft krzyżykowy, to z kanwą spędza każdą wolną chwilę. Jak mówi - "jest to wspaniała rozrywka na długie zimowe wieczory. Choć wzory na kanwach są różne – bardziej lub mniej wymagające, zdecydowanie jest to zajęcie, które można polecić każdemu, bo każdy jeden wyszyty krzyżyk to świetny relaks i kuracja odstresowująca".

Pani Danuta nie zawęża tematów prac, mierzy się z każdym wzorem, który ją zachwyci, przemówi do niej, zwróci uwagę. Raz są to portrety pięknych kobiet z epoki, innym razem krajobrazy lub też sceny z obrazów uznanych malarzy przeniesione w krzyżykowy świat. Odbiorcy tych dzieł podziwiają precyzję, dokładność i naprawdę żmudną, wymagającą skupienia pracę.

Efekty tych działań można podziwiać na wystawie prezentowanej w MBP do końca września.

Zapraszamy!