25 LUT 2016

Ferie w Filii 1

Bibliotekarki pomagają w pracach plastycznych
Bibliotekarki pomagają
w pracach plastycznych

Podczas tegorocznych ferii zimowych, Filia nr 1 zaprosiła dzieci w wieku 5-12 lat na cykl zajęć o Koziołku Matołku.

Podczas pierwszego spotkania mali goście rozpoczęli przygotowania do podróży w poszukiwaniu miasta Pacanowa. Dzieci wykonały tobołki, do których można zapakować wszystkie niezbędne w czasie podróży rzeczy. Uczestnicy spotkań poznali również historię tego pierwszego polskiego komiksu, odwiedzili z Matołkiem różne kontynenty. Aby utrzymać się w dobrej formie młodzież brała udział w zabawach ruchowych, jak gra w klasy, czy w dwa ognie. Poszukując miasta, w którym podkuwa się kozy, grano w planszówki i układano puzzle. Wirtualny spacer po Pacanowie i Muzeum Koziołka Matołka był najlepszą nagrodą za wytrwałość. Wiele serca uczestnicy ferii włożyli w stworzenie kolorowej planszy Pacanowa.

W czasie ferii podopieczni z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny uczestniczyli w zajęciach literacko-plastycznych pt. „Bajeczny świat komiksów”

Filia 1 przygotowała mini wykład na temat rodowodu komiksu i jego charakterystycznych cech (fabuła, dymki, ilustracje). Uczestnicy zajęć oglądali rózne książki i serie komiksów np. O Tarzanie, Supermanie, Batmanie. Wspomniano także o komiksach japońskich (Manga) i ich specyficznej formie. Porównując książki i komiksy dzieci poszukiwały różnic pomiędzy tymi publikacjami. Spotkanie uatrakcyjnił komiksowy pokaz multimedialny oraz projektowanie własnego komiksu z wykorzystaniem kolorowych postaci i dialogów w dymkach.