Dane adresowe:

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Marii Nogajowej

ul. 1 Maja 27, 41-250 Czeladź
tel. 32 265 10 02, 32 265 47 83

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

23 LIP 2018

Czym się różni supeł od węzła?

Pisanie listów alfabetem Morse'a
Pisanie listów alfabetem Morse'a

Wakacje często zaskakują niespodziewanymi historiami. Jak przetrwać na bezludnej wyspie lub statku szarganym wiatrem, w jaki sposób odnaleźć drogę do domu?

Na te i inne pytania Filia nr 1 wraz z podopiecznymi Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny spróbowała odpowiedzieć na cyklu zajęć Wakacyjny Survival. Odbywały się one w ciągu trzech dni, z pewnością bawiły i uczyły. Na pierwszym spotkaniu : List w butelce - dzieci wzywały pomocy z bezludnej wyspy wysyłając listy w butelkach oraz uniwersalny tekst, pisany alfabetem Morse'a. Nadawały wiadomości również za pomocą kolorowych chorągiewek.

Żeglarze doskonale wiedzą jak bardzo przydatna jest umiejętność wiązania lin. Uczestnicy zajęć, by przetrwać na morzu po tym, jak wydostali się z osamotnionej wyspy, uczyli się wiązać supły i węzły. Czy ktoś zastanawiał się czym one się różnią? Ćwiczenia wiązania węzłów zwykłych, ósemek, płaskich prostych nie były takie łatwe.

Po przybyciu na ląd czekały ich kolejne wyzwania. W trzecim dniu tropiciele w akcji musieli zdobyć sporo wiedzy geograficznej, by dotrzeć do celu, gdzie czekała na nich niespodzianka. Dopasowywanie śladów zwierząt, oznaczenia szlaków na mapie, czytanie z mapy, rozpoznawanie groźnych zwierząt z pomocą specjalnej aplikacji komórkowej, i do tego zaznajomienie ze znakami patrolowymi, rozpracowanie szyfrów - zaprowadziło wreszcie naszych bohaterów do celu. Zdobyta nagroda w postaci książki i tabliczek czekolady na pewno wynagrodziła trudy podróży. To była prawdziwa szkoła przetrwania!

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl