02 WRZ 2020

Balladyna lekturą Narodowego Czytania 2020

Już za kilka dni po raz dziewiąty odbędzie się Narodowe Czytanie, organizowane pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku cała Polska będzie czytać "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

W Czeladzi zostanie ono zrealizowane - ze względu na trwającą pandemię - w formie online. Biblioteka zaproponuje mieszkańcom Czeladzi (i nie tylko) obejrzenie filmu z lektury fragmentu sztuki. Będziemy mogli podziwiać lektorskie umiejętności władz miasta, dyrektorów i przedstawicieli instytucji miejskich oraz członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego przy MBP w Czeladzi.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został osadzony na tle baśniowych dziejów i opowiada o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie. Stał się popularny i wywarł duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę 5 września. Zatem prosimy o śledzenie naszej strony internetowej i profilu na portalu Facebook!