10 MAJ 2019

Architektura minionych czasów

Prace Elżbiety Dudy

"Architektura minionych czasów" to tytuł wystawy, którą można podziwiać w Filii nr 2. Składa się z około 20 prac autorstwa Elżbiety Dudy. Stanowią one równocześnie ilustracje do książki Cezarego Jana Lisa pt. "Świat, który odszedł".

Przedstawiają zniszczone już dziś w większości dworki, pałacyki i inne zabudowania ziemi częstochowsko-radomszczańskiej. Obrazy powstały w bardzo nietypowy sposób, gdyż są malowane kawą. Artystka najpierw tworzy mozolny rysunek, a następnie pokrywa go kawą rozpuszczalną. Podzielona jest ona na kilka pojemniczków, od najgęściejszej esencji aż do samej wody. Twórczość pani Dudy tym bardziej zasługuje na podziw, gdyż - jak sama przyznaje - nigdy nie pobierała lekcji rysunku. Elżbieta Duda jest emerytowaną nauczycielką z Końskich. Jest rownież współzałożycielką Koneckiej Pracowni Ceramicznej oraz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Nasz Kącik.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i oglądania wystawy, która przenosi nas w czasy ziemiaństwa i szlachty polskiej oraz kultury XIX i XX wieku. Potrwa ona od 08.05.2019 do 28.05.2019 r.